Prosím počkejte, načítám ..

 

Časté otázky

Najdi správnou odpověď

Často
kladené otázky

Na základě našich zkušeností jsme vytvořili soupis často kladených otázek z problematiky prodeje a nákupu nemovitostí. V případě, že jste nenašli odpověď, prosím, neváhejte nás kontaktovat emailem jakub.dujicek @re-max.cz případně prostřednictvím formuláře na tomto webu anebo telefonicky
Home staging?
Jedná se o relativně novou službu na realitním trhu. Home staging pomáhá připravit nemovitost k nejlepšímu, nejrychlejšímu a nejvýnosnějšímu prodeji. Jde o podobnou službu, jakou je například bytový design, jen s tím rozdílem, že interiéry a exteriéry nearanžuje pro bydlení, ale pro následný prodej. Home staging udělá nemovitost pro potenciální kupce atraktivnější.
Energetický průkaz?
Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je ze zákona povinný pro všechny, kteří nemovitost prodávají nebo pronajímají. Udává totiž informace o energetické náročnosti budovy. Kupci tak mohou posoudit například náklady na energii. Za zpracování PENB zodpovídá vždy majitel nemovitosti. Při nedodržení této povinnosti mu hrozí dle zákona pokuta až do výše 200 000 Kč.
List vlastnictví?
List vlastnictví je veřejná listina, která prokazuje stav evidovaný v katastru nemovitostí k okamžiku vyhotovení. Lidově se mu říká "Výpis z katastru" (To je ale špatný název). Označuje se číslem listu vlastnictví a jako veřejná listina musí být opatřen datem, otiskem kulatého razítka katastrálního úřadu se státním znakem, jménem a podpisem zaměstnance úřadu a kolkem nebo doložkou o úhradě správního poplatku.
Věcné břemeno?
Věcné břemeno je právo třetí osoby (nejčastěji energetické a vodovodní společnosti), které omezuje vlastníka nemovitostí v dispozici tak, že je povinen něco trpět, něčeho se zdržet nebo něco konat. Věcná břemena jsou např. právo průchodu, čerpání vody, vedení a provoz elektrické přípojky atd.
https://jakubdujicek.cz/wp-content/uploads/2019/04/img-faq-1.png

Co všechno
pro Vás uděláme?

Jakub je certifikovaný realitní makléř a zajistí profesionální a bezproblémový chod vašeho prodeje či nákupu nemovitosti. Ve svém týmu má aranžéra, který se stará o příjemné prostředí bytu; Fotografy, kteří zajistí exkluzivní fotografie a 3D Vaší nemovitosti; a právníky, kteří se zaměří na hladký chod prodeje a převodu .. Celý tým koordinuje asistentka, která urychluje všechny procesy.
Kdo hradí daň z nabytí nemovitých věcí?

Ze zákona je poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí převodce (prodávající), nedohodnou-li se strany jinak. Tzn. že pokud není ve smlouvě uvedeno jinak, hradí tuto daň vždy prodávající. I nadále však platí, že nabyvatel (kupující) je v tomto případě ručitelem platby daně. Tuto situaci řešíme v našich smlouvách institutem úschovy kupní ceny a úhrady předpokládané daně z nabytí nemovitosti přímo z úschovy.
Konečná daň z nabytí nemovitosti je ve výši 4% ze sjednané ceny nebo z vyšší zjištěné ceny vyměřené přímo příslušným finančním úřadem ve výši tří čtvrtin ceny místně obvyklé ceny, nebo dle znaleckého posudku.
Oproti původní právní úpravě nový zákon výrazně omezuje povinnost předkládat pro stanovení základu daně znalecké posudky. Znalecký posudek není vyžadován například při převodech nemovitostí určených k bydlení, rekreaci, garáží apod., zatímco při převodech nemovitostí, které jsou součástí obchodního majetku je povinnost předložení znaleckého posudku zachována.

Mohu si v Česku koupit byt i když jsem cizinec?

Vstupem do Evropské unie se dveře ke koupi nemovitostí otevřely i v tomto ohledu. Je zde ale stále několik formalit, které je třeba splnit a které s Vámi případně rádi projednáme osobně, telefonicky či emailem.

Co je to katastr nemovitostí?

Katastr nemovitostí je soubor údajů o nemovitostech v ČR, který zahrnuje jejich soupis a popis, a jejich polohové a geometrické určení. Jde o seznam veřejný, každý si tedy může informaci z katastru vyžádat. Odkaz na stránky katastrálního úřadu je v sekci Servis pro klienty > Důležité odkazy.

Co je katastrální mapa?

Katastrální mapa je závazné státní mapové dílo obsahující body bodového pole, polohopis a popis, který zobrazuje všechny nemovitosti a katastrální území tvořící předmět katastru nemovitostí. Odkaz na stránky katastrálního úřadu:   https://www.cuzk.cz/

Mohu prodat nemovitost, i když ještě není splacený hypoteční úvěr (zástava banky)?

Ovšem, je to celkem běžná situace. Nemovitost na úvěr pořizuje i množství našich klientů. Takovou nemovitost lze prodat, převádět lze s hypotékou (se souhlasem dotyčné banky), případně je možné hypoteční úvěr předčasně vyplatit. Důležité je zjistit, jaké možnosti umožňuje Vaše hypoteční smlouva.
• je tedy nutné oslovit Vaší banku, v jejíž prospěch je nemovitost zastavena a vyžádat si aktuální výši závazku z nesplaceného úvěru k datu předpokládaného prodeje a souhlasu s předčastným splacením hypotečního úvěru.
• Stanovisko by mělo obsahovat i potvrzení banky, že po uhrazení závazku z úvěru dojde k výmazu zástavního práva.
• POZOR v případě nebude-li prodej uskutečněn na konci sjednaného úrokového období, bude po Vás i v tomto případě banka zřejmě požadovat penále za předčasné ukončení respektive splacení hypotéky.

Jaký je postup pro uzavření hypoteční smlouvy?

Jako první věc pro získání hypotéky potřebujete zjistit, jestli na hypotéku dosáhnete. Pro tyto potřeby stačí kontaktovat našeho hypotečního specialistu, který na základě telefonického rozhovoru dokáže posoudit vaše osobní možnosti, případně si s Vámi domluví osobní schůzku, kde Vám zdarma pomůže s výběrem vhodného produktu na míru.

Jaké benefity
pro Vás máme?

Mezi ty patří ...
Jak dlouho trvá vyřízení hypotečního úvěru?

Znalecký odhad nemovitosti trvá zhruba 1 týden a schvalování úvěru v bance cca 14 dní, záleží vždy na konkrétní bance a rychlosti dodání všech potřebných podkladů.

Co je to exkluzivní (výhradní) smlouva na prodej nemovitosti?

Úspěšnost prodeje u exkluzivních smluv je mnohem vyšší, než je tomu u neexkluzivních. Je tomu tak proto, že realitní kanceláře, které nemají uzavřenou s majitelem exkluzivní smlouvu, vědí, že nemovitost nabízí například i 5 dalších realitních kanceláří. Provizi dostane ale jen jedna. Tomu pak odpovídá jejich úsilí. Exkluzivní smlouva u naší společnosti však neomezuje majitele prodat svoji nemovitost jeho přímému zájemci, kterého si sám opatřil. To u jiných realitních kanceláří není běžné.

Jak odhalit realitního amatéra?

Prověřte si makléře na internetu, určitě najdete spoustu informací. Jestliže naopak nenajdete téměř žádnou informaci a makléř nemá ani svou webovou prezentaci a není uveden u žádné RK, potom se mu raději obloukem vyhněte. Může se jednat o amatérského makléře, který nenabízí své služby jako hlavní pracovní činnost. V takovém případě bude spolupráce velmi obtížná a výsledek nejistý. Nehledě na právní i finanční rizika při uskutečňování obchodů.

Jak se připravit na kupující?

Prvním krokem je dobře napsaný inzerát. V inzerátu proto popište veškeré detaily. Ušetříte si tak zbytečné telefonáty či psaní e-mailů s lidmi, kteří mají specifické požadavky. Pokud už vám potenciální zájemce zavolá, znovu mu zopakujte, jakou má nemovitost dispozici, velikost, cenu a upřesněte některé důležité detaily jako přítomnost výtahu, sklepa atd. Eliminujete tak zájemce, kteří například řeší existenci výtahu v domě. Zbytečně byste tak ztratili čas s někým, kdo si takový byt stejně nekoupí. Před prohlídkou bytu si zároveň připravte všechny důležité dokumenty, které by kupující mohl chtít vidět.

Je dobré spolupracovat s více realitními kancelářemi?

Ačkoli se to může zdát jako dobrý nápad, není tomu tak. Vždy je lepší komunikovat s jedním realitním makléřem a mít vše pod kontrolou, než denně řešit X telefonátů a ztratit tak přehled o situaci. Více podobných nabídek na realitních serverech vnáší zmatek mezi potenciální kupující. 100% výkon podá jedině makléř, který má jistotu, že za svoji práci bude odměněn.

Jaká je cena mé nemovitosti?

Aktuální tržní cenu nemovitosti Vám sdělíme po vypracování tržní analýzy, neboli odhadu ceny nemovitosti. Zpracované podklady lze využít také v rámci dědického řízení. Některé realitní kanceláře nabízejí tuto službu ZDARMA, stejně jako MY.

https://jakubdujicek.cz/wp-content/uploads/2019/04/img-faq-2.png
FAKTURAČNÍ ÚDAJESídlo
Na této adrese jsem Vám k dispozici po telefonické anebo e-mailové domluvě. Primárně je určena pro fakturační účely a provádění kontrol.
Jakub Dujíček
Dr. Stojana 592, 765 02, Otrokovice
IČO: 74343823
MÁ KANCELÁŘKde mě najdete?
https://jakubdujicek.cz/wp-content/uploads/2020/07/amcharts.pixelMap-1.png
ZŮSTAŇME V KONTAKTUJsem na sociálních sítích
Získejte přehled o trhu nemovitostí a jeho trendech.
FAKTURAČNÍ ÚDAJESídlo
Na této adrese jsem Vám k dispozici po telefonické anebo e-mailové domluvě. Primárně je určena pro fakturační účely a provádění kontrol.
Jakub Dujíček
Dr. Stojana 592, 765 02, Otrokovice
IČO: 74343823
MÁ KANCELÁŘKde mě najdete?
https://jakubdujicek.cz/wp-content/uploads/2020/07/amcharts.pixelMap-1.png
ZŮSTAŇME V KONTAKTUJsem na sociálních sítích
Získejte přehled o trhu nemovitostí a jeho trendech.

DSGN by Gityca © Jakub Dujíček. Všechna práva vyhrazena.

DSGN by Gityca © Jakub Dujíček. Všechna práva vyhrazena.